Оркестар који се памти - Циндо, Јездо и СлобоОркестар који се памти - Циндо, Јездо и СлобоОркестар који се памти - Циндо, Јездо и Слобо

Тешко да би се неко од старијих житеља Подриња могао наћи а да није чуо за чувене хармоникаше Цинду и Језду, а заједно са њима и за Слобу контрабасисту и ненадмашног фрулаша, који су више од тридесетак година у другој половини прошлог века друговали са својим омиљеним инструментима и увесељавали љубитеље народног мелоса, старе народне песме и кола, али и оне којима је био ближи валцер, танго, марш… Био је то у своје време најпопуларнији оркестар, по коме се и читав бајинобаштански крај препознавао.

Али, треба рећи да је у то време и народ био некако веселији, задовољнији, некако се више певало и играло. У сећањима су остале свадбе и весеља, мобе, испраћаји у војску, игранке по задружним домовима. Ништа се од тога није могло замислити без без чувене музичке тројке, Цинде, Језде и Слобе. Кад Јездо развуче хармонику а Циндо запева стару севдалинку, Слобо удари у контрабас, онда сви устану и запевају. Ех, дивна су то времена била.

Негде при крају прошлог века Циндо, као најстарији, је престао са активним наступима са хармоником, убрзо после њега и Јездо и Слобо су оставили своје инструменте. Популарни трочлани оркестар се од тада само повремено враћао музици и подсећао на нека добра времена. Засвирали би понекад само за неко одабрано друштво или у ретким, важним приликама. Баш као пре двадесетак година на снимању телевизијске емисије „Камером кроз наша села“.

А онда су, један по један, познати музичари одлазили са овоземаљске сцене. Најпре је пре десетак година преминуо Милован Јездић. Крајем прошле године, у својој 95. години, умро је и Миливоје Циндо, а почетком јануара ове године њима се придружио и најмлађи, Слободан Јанковић. Тако су поред хармонике утихнули и контрабас и фрула. Њих тројица су отишли да би тамо негде у небеском плаветнилу поново основали свој чувени оркестар. Тамо негде, можда на неком бољем месту, поново ће се чути њихова свирка, умилни глас хармонике и фруле, али и соло певање, по коме су се дуго препознавали свадбе и вашари на просторима Западне Србије.

Слобо Јанковић је био омиљена личност, вредан и предузимљив, свестран, човек ведрог духа и позитивне енергије. Умро је у 82. години и сахрањен на сеоском гробљу у Својдругу. Од њега се, на сахрани, у име родбине и пријатеља, опростила и његова братаница Радмила Јанковић – Стојановић:

Слободан Јанковић са фрулом
Слободан Јанковић са фрулом

„Стрикане,  Ово није разгледница, ни писмо као некада… Ово су опроштајне речи које су од твојих, свих који су те волели…Ниси имао лагодан живот у младости, али си, свеједно, био вредан, радан и весео човек. Увек си певао, и кад си косио и кад си сређивао своју башту са својом Ћићом. Километри пређени са контрабасом и фрулом били су твоје гесло да још неко буде весео и срећан…

Данас те испраћамо на далеки пут, сигурно ћеш се срести са Циндом и Јездом, али ће неко бити и много тужан. То је твоја Ћића, њој је најтеже. Нема ваших малих разговора и слушања музике… Ти и тетка Ковиљка сте последњи из генерације Јанковића… Ја, Милан, Бобан, Јово, онда твоји Миле и Бећа, не смемо да заборавимо како си био поносан што си Јанковића име носио…

Стрикане, последњи поздрав данас овде од твојих: Ћиће, Мила, Беће, Зорана, Марка, Жарка, Бранке, Рите, Душице, Марине, Зорице, праунука Филипа, Лазара и Давида, мене, Радоша, Горана, свих из твоје фамилије, комшија, кумова и пријатеља, и свих који су те познавали…

Нека ти је вечна слава и хвала за твоју доброту!“

О. Додић

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pin It on Pinterest