ИСТИНИТА ПРИЧА О ЗЛИМ ВРЕМЕНИМА
Читалачка публика у Бајиној Башти је имала прилику да упозна једну занимљиву личност, књижевника и сликара Доброслава Бату Шаровића, на промоцији његове књиге необичног наслова „Имаш ли ти нешто са овим“.
Доброслав Бато Шаровић, рођен је у Требињу 1951. године, али је још у раном детињству отишао да живи у Сарајеву. Гимназију је завршио у родном граду Требињу, а Правни факултет у Сарајеву. До рата, али и у почетку рата у Босни, живео је и радио у Сарајеву. У вихору рата, 1994. године илегално одлази у Немачку, у статусу избеглице из БиХ, где је са породицом провео више од четири године. Од 1999. године живи у Требињу. Интензивно се бавио сликарством, учествовао је на више сликарских колонија и изложби.
Шаровићев књижевни првенац „Имаш ли ти нешто са овим“ је заправо један узбудљив и занимљив роман, пишчева ратна аутобиографија, једна сугестивна прича о тешким и злим временима које је писац доживео у вихору рата у Сарајеву. Књига је писана на основу ратног дневника и састоји се од четири дела: Добриња, Ратни дневник, Пут у слободу и Неко ново вријеме. Илустрована је са фотографијама и цртежима самог аутора. Читалац ће лако уочити да је књига помало чудног и необичног наслова, али ће исто тако лако ући у суштину приповедања, као и основни мотив и разлог оваквог наслова. Књига је писана на један посебан начин о тешкој, захтевној теми, али је аутор успео да постигне јединство форме и садржаја. Стил је једноставан и модеран, па се књига лако чита и тешко да ће је читалац испустити из руку, све док не стигне до задње корице. Основна тема је страдање Срба у Сарајеву у време рата, али не само Срба. Сви знамо да се о томе није писало довољно, тако да ће многи остати затечени неким новим сазнањима о рату у Босни и Сарајеву, пре свега.
Радња у књизи обухвата период од 1992. до септембра 1994. године. У средишту збивања су аутор и његов напор да спасе породицу, најпре децу потом и супругу, на крају и себе. Побегао је из Сарајева у септембру 1994. године кроз тунел Бутмир, па преко Храснице, коначно се домогао Немачке.
Прича је аутентична и истинита, препуна узбудљивих епизода о страдању у ратном вихору, зато је и њена појава пред читаоцима веома значајан догађај.
О. Додић