„Ноћ, тамна ноћ, Турци село запалише у поноћ…“
Звуци ове сетне песме одзвањали су у дворишту некадашње школе у Босанској Црвици, сударајући се са сенкама белих стећака, поваљаних по тек покошеној трави најмлађег музеја у Републици Српској – Римског муниципијума. И заиста, стећци су по целој Српској једини неми сведоци да су ове просторе насељавали хришћани у далекој прошлости. Они су једини надземни остаци поред кула и зидина древних деспотских градова Ђурђевца, Клотијевца и Сребреника, који су преживели пет стотина година дугу владавину Турака на овим просторима.
Оно што је „црна земља“ покрила и сачувала од најезде хорди многих освајача, стидљиво израња на светлост дана и чува у овом најмлађем музеју Републике Српске, у његовој поставци, у некадашњој основној школи у Црвици, шест километара низводно од Скелана. На ово велико благо први је указао путописац Феликс Каниц у свом делу „Србија – земља и становништво“, описујући Скелане приликом своје посете. Потом је бечки археолог Карло Пач извршио обимно истраживање на ширем подручју Скелана и Црвице и прикупио све надземне споменике из разних епоха и сместио их у катакомбе ранохришћанских базилика у Скеланима. Сто двадесет година касније археолог музеја из Бијељине Мирко Бабић са својом екипом започео је истраживања у Скеланима. Тада је откривена палата градског седишта Муниципијума са богатим подним мозаицима и бројним експонатима који данас красе витрине музејске поставке у Црвици. Влада Републике Српске је 2009. године основала Јавну установу „Римски муниципијум“ у Скеланима која чува и брине се о археолошком благу овог дела Подриња.
Овог 18. маја 2021. године, музеј „Римски муниципијум“ из Скелана, придружујући се европској манифестацији „Ноћ музеја“, отворио је симболично своја врата љубитељима старина. И поред још важећих епидемиолошких мера, музејску поставку у Црвици посетили су љубитељи старина из Скелана, Сребренице и Бајине Баште. Због строгих епидемиолошких мера изостао је традиционални пригодни програм. „Ноћ музеја“ отворила је Свјетлана Марковић, директорка ове установе, наговестивши нова истраживања на ширем подручју Скелана и даље активности на заштити и очувању археолошких налазишта у Средњем Подрињу.
Цветко Стојкановић