На својој 10. седници, одржаној 17. маја, Општинско веће дало је пуну подршку спровођењу пољопривредне политике и политике руралног развоја у општини Бајина Башта током 2021. године. О стању у пољопривреди и мерама планираним за њен развој у текућој години уводне напомене дала је Ана Илијашевић, дипломирани инжењер пољопривреде, саветник на пословима пољопривреде и водопривреде при бајинобаштанској општини. Она је нагласила да на општински програм претходну сагласност даје Министарство пољопривреде , шумарства и водопривреде.
– Наша општина определила је за 2021. годину 12 милиона динара подстицајних средстава. Од тога 10.850.000 динара намењено је подстицају руралног развоја. Ми смо урадили програм којим је тачно утврђена намена средстава, услови и начин њиховог коришћење од стране заинтересованих пољопривредника- казала је Ана Илијашевић.
Циљна група предвиђена програмом су регистрована пољопривредна газдинства, њихови носиоци и чланови, незапослени са евиденције Националне службе за запошљавање, удружења која се баве пољопривредном производњом, предузетници и правна лица са посебним освртом на пољопривредна газдинства чији су носиоци лица млађа од 40 година.
Већници су прихватили иницијативу Комисије за безбедност саобраћаја да се измени режим саобраћаја у улицама војводе Мишића и 12. септембра у делу између улица Светосавске и Миленка Топаловића , тако да би оне у том делу биле једносмерне. Обрађивач предлога , саобраћајни инспектор Миле Ђенић, истакао је добре и неке лоше стране иницијативе. Овом изменом повећава се безбедност пешака који сада не могу да користе тротоар за кретање па су принуђени да иду коловозом и да при том обилазе возила неправилно паркирана на тротоару. Уједно се добија 42 паркинг места у самом центру града и ствара прилика да грађани из тог дела града добију могућност паркирања својих возила. Значајно је и то што ће се смањити број конфликтних токова, самим тим и саобраћајних незгода што је веома битно за раскрсницу Војводе Мишића и Светосавске на којој се највише дешава тих незгода са озбиљним последицама.
Негативне последице ове измене су повећање броја возила на раскрсници улица 12. септембра и Светосавске, дуже време укључивања у саобраћај са улице која је под успоном. То би могао бити проблем нарочито у зимском периоду.
-За промену режима саобраћаја у улицама Војводе Мишића и 12.септембра урађен је саобраћајни пројекат чији је аутор пројектантска кућа Хармонија пројект из Ваљева. Средства за обележавање једносмерних улица вертикалном и хоризонталном сигнализацијом обезбеђена су из општинског буџета, као део програма рада Комисије за безбедност саобраћаја у 2021. години и поверених послова – вели њен члан Миле Ђенић.
Веће је допунило Одлуку о аутобуским стајалиштима на територији општине Бајина Башта на захтев Војне установе Тара која је тражила отварање излазног и улазног аутобуског стајалишта на делу Светосавске улице код кућног броја 34, односно 27. ради путовања њихових радника.То стајалиште могу користити и остали грађани у локалном линијском превозу као и деца из ОШ “ Рајак Павићевић“. За опремање новог аутобуског стајалишта одговарајућом сигнализацијом средства ће бити обезбеђена кроз реализацију програма Комисије за безбедност саобраћаја.
Већници су донели решење о образовању Комисије за координацију инспекцијског надзора над пословима из изворне надлежности општине Бајина Башта. За председника именована је Весна Ђурић, председница општине, за заменика Радомир Филиповић, заменик председника општине и чланови, Зорка Радојичић, начелница Општинске управе, Драгана Ивановић, руководилац Одељења за инспекцијске послове и комуналне делатности. Јелена Филиповић ,заменица секретара општине одређена је за лице овлашћено за поступање по захтевима за слободан приступ информацијама од јавног значаја за Општинско веће општине Бајина Башта.
На 10. седници Општинског већа разматран је и прихваћен извештај о раду ЈКП Дубоко Ужице, Туристичке организације Западна Србија, Народне библиотеке „ Милош Требињац“ Бајина Башта и Предшколске установе „Невен“. Цене за децу у вртићу „Невен“ остају исте и за наредну школску годину. ЈП ББ ТЕРМ тражило је да успостави хидрауличну целину система у коме ће бити Градска котларница и Школска котларница. Веће је прихватило тај захтев. Одложена је тачка дневног реда везана за захтев такси превозника да им се повећају цене превоза. Тражена возила за потребе ЈКП 12. септембар и Полицијску станицу су купљена и биће им предата на употребу.
Текст и фото: М.Андрић
ЋИРИЛИЦА ДОБИЈА ПАРК И МУЗЕЈ
Иницијатива одборника Синише Спасојевића и Ивана Марковића за именовање и уређење Парка ћирилице је прихваћена. Оцењено је да манифестација „ Дани ћирилице“ постаје све препознатљивија на нивоу Србије и да је јединствена у држави.
– Ова иницијатива је вишеструко корисна за нашу општину. Парк ћирилице биће уређен на површини која се налази између Цептер хотела Дрина и бившег Монопола. Осим тога, ја сам предложила да се уреди школска зграда у Рачи, у којој одавно нема наставе, и претвори у Музеј ћирилице – каже председница општине Весна Ђурић.