Производња млека и млечних производа је сасвим сигурно уносан посао, а поседовање фарме музних крава је добар пословни потез. То потврђује и фарма у лужанском засеоку Павуље, надомак Бајине Баште, коју већ неколико година успешно развијају и проширују Љиљана Станковић (55) и њен син Милош Марић (34).
Имали су, додуше, и добру основу за озбиљније бављење овим послом. Од Љиљаниног оца Јовише Станковића наследили су целокупно пољопривредно газдинство и 3 краве музаре. Ускоро су број крава дуплирали, а када је Љиљана 2012. године преузела домаћинство, фарма се стално увећавала. Данас имају 12 расних крава музара и 7 бикова које посебно тове и спремају за тржиште. Њихов пословни партнер који откупљује јунад, Месара «Чолић» из Бајине Баште, показао се као веома коректан, па зато са њим имају дугогодишњу успешну сарадњу.
Љиљана и Милош су веома вредни и предузимљиви у свакодневном послу. Врло брзо су схватили да је млечно говедарство веома захтеван посао, да тражи доста рада и залагања, али да може бити исплатљив. Учили су и на искуствима других, проширивали сопствена знања и тако дошли у ситуацију да сада и други од њих уче. На фарми у сваком тренутку има доста посла. Мужа крава се обавља са аутоматским музилицама, свака крава посебно, а при том се мери и количина млека по сваком грлу. Краве су веома издашне, од њих се од сваке краве добије некада и преко 15 литара млека у јутарњој и вечерњој мужи. Целокупна количина млека се прода на тржишту…
Било је размишљања да се започне и производња неких тражених млечних производа, али се од тога за сада одустало јер је потражња за млеком неочекивано велика.
– Ја иначе имам доста искуства у овом послу, јер скоро 40 година снабдевам Бајинобаштане са млеком. За све то време имам и неке сталне муштерије које никада нисмо разочарали са квалитетом нашег млека – каже Љиљана – Иначе потражња за млеком је таква да морамо и даље да увећавамо број крава музара. Ево, недавно смо набавили још једну краву, али ни то није довољно да задовољи све потребе.
Пре два месеца Љиљана и Милош су продају млека започели на један нов начин који је изазвао велико интересовање у граду. На Градском тргу у Бајиној Башти поставили су савремени млекомат где се потрошачи, по веома повољној цени, сами могу снабдевати жељеном количином млека. Млекомат који има капацитет од 100 литара, редовно се допуњава новом количином млека које је тако купцима доступно у сваком тренутку. Млекомат је, заправо, самоуслужни апарат, где купац сам точи млеко у флашу коју је донео са собом или обезбедио на самом млекомату. Путем млекомата може да се прода само сирово млеко од истог или претходног дана и оно мора бити произведено на самој фарми. Уређај има низ функција које обезбеђују исправну хигијену, аутоматско испирање простора за сипање млека, испирање целог система кроз који млеко пролази, праћење температуре, што омогућава безбедну куповину.
– Идеја о млекомату је потекла од Милоша који се о томе информисао путем интернета. Тако је млекомат увезен из Италије и одмах смо га поставили на истакнуто место у граду. То се показало као добар потез, јер продаја иде веома добро, велико је интересовање. Ето, ваља некад и млађе послушати – каже Љиљана и додаје да у Србији има само десетак оваквих аутомата, а она је прва од жена која је продају млека започела на овај начин.
Љиљанино пољопривредно газдинство је доста велико, захтева доста времена и труда за обрађивање, али се ипак све стиже, највише захваљујући комплетној пољопривредној механизацији коју поседују. Тракторима и прикључним уређајима рукује углавном Милош који је ту вештину научио и наследио од свог деде Јовише. Јовиша је, нажалост, преминуо пре непуна три месеца. Милош чак стиже да у неким пословима помогне комшијама, а ови су увек спремни да ту помоћ узврате када је најпотребније.
– Сву храну за краве и бикове производимо на нашем имању – истиче Милош – Увек посејемо довољне количине кукуруза, пшенице, јечма, детелине, сточног грашка и соје. Сами правимо силажу од соје и кукуруза, што је веома квалитетна храна за краве музаре. Ево, управо ових дана беремо кукуруз који је ове године баш добро родио. Иначе, краве су током летњег периода, од априла па до краја октобра, на испаши, опет на нашим пашњацима, али се њихова исхрана преко зиме, када су краве «на јаслама», обезбеђује са произведеном и пажљиво припремљеном храном. Милош је млад човек, али просто зачуђује његово добро познавање свих пољопривредних послова на селу. Он увек има неке свеже идеје, планове за будућност, везане за даљи развој и проширење фарме. Наравно, све то иде у зависности од потребе тржишта и потражње за млеком и другим производима. То ће врло брзо захтевати и проширење смештајних капацитета, набавку расних крава музара, као и изградњу модерне штале и уређење пољопривредног газдинства на савремен начин.
О. Додић