ПГ „Рогић“из Пилице: Производња на традиционалан начин

Proizvodnja na tradicionalan nacinProizvodnja na tradicionalan nacin

Пољопривредно газдинство „Рогић“ из Пилице, власништво браће Велибора и Обрада Рогића, добар је пример како се у сточарству заокружује производња. Фарма музних крава од 36 уматичених грла, 28 су краве музаре, шест су јунице и два приплодни бикови од по хиљаду килограма, млеко производи и прерађује у финалне производе. Као бренд „Чобанче“ пласира их на тржиште преко ексклузивног продавца Трговине „Ас превоза „ из Бајине Баште . Део производње оде купцима који се одлуче да производе купе директно у домаћинству „Рогић“ .

Део производа ПГ "Чобанче"
Део производа ПГ „РОГИЋ“

Још пре пола века Велиборови и Обрадови родитељи, Митар и Бојана, били су познати у селу по томе што су имале по неколико крава, једно време и десетак. Кад су синови 2008. године донели одлуку да се интензивније баве производњом млека, имали су три краве музаре. Те године почели су са градњом штале са 30 везова. Истовремено су довели воду са извора удаљеног преко три километра. Већ идуће године фарма је имала 26 грла. Тако је домаћинство „Рогић“ постало један од од највећих произвођача млека на подручју општине Бајина Башта. Све до марта 2019. године млеко је ишло у откуп.

Велибор показује бика тешког око тону
Велибор показује бика тешког око тону

-Откупна цена млека у Србији почела је да стагнира па и опада. То нас је навело на размишљање да престанемо са продајом сировог млека и покушамо да га сами претварамо у финалне производе јер смо рачунали да ће то бити знатно исплативије. За кратко време то се потврдило. Са задовољством могу да кажем да смо направили прави потез – каже Велибор Рогић.

Газдинство „Рогић“  у старту се определило за традиционалан начин израде финалних производа. По тој рецептури, где се свакодневно преради око 200 литара млека куваног искључиво на два шпорета „ смедеревца“  уз помоћ ватре за коју се користе букова дрва, добија се сир и кајмак. Бренд „Чобанче“ у свом саставу има млади и стари сир пакован у посуде од 1,4 и 10 килограма. Мрвљени сир се пакује у посуде од једног килограма. Млади и стари кајмак се пакује у амбалажу  од  200 грама, 500 грама и једног килограма. Органска сурутка продаје се у литарским и дволитарским флашама. У домаћинству „Рогић“ може се купити и мања количина необраног и обраног млека. Цена сирева по килограму креће се од 300-350 динара, а кајмака од 700-800 динара. За производњу сира и кајмака задужене су Љиљана и Славица, супруге Велибора и Обрада Рогића. Кажу да од 200 литара млека свакодневно произведу 20 килограма сира и пет килограма кајмака.

-Имамо потребне сертификате за производњу и сертификате за продају наших производа на тржишту. Све нам је лепо кренуло. За сада успевамо да продамо без проблема све што произведемо. Нисмо имали ниједну примедбу купаца и то нам је много битно. Од неколико њих добили смо похвале за квалитет наших производа – кажу Љиљана и Славица Рогић.

У једном циклусу отели се 25-28 крава. Телад се продају у просеку 450-550 евра по грлу. Рогићи су хтели да женску телад поделе заинтересованима под условом да им врате после другог тељења, али је интерес био слаб. Сву потребну силажну храну Рогићи сами праве. Уз мали докуп имају довољно и властитог сена. Обично годишње набаве и 60 тона репиног резанца. Од 36 грла, колико их има фарма, добије се доста стајњака. Годишње се накупи око 300 тракторских приколица. Део стајњака користи се за ђубрење ливада и малињака, а остатак се продаје. За једну тракторску приколицу добије се 6.000 динара. Та се цена није мењала од 2008. године.

-У приходе убрајамо и субвенцију коју нам даје држава. За свако уматичено говече добијамо по 25.000 динара. За сада све послове, уз помоћ неколико повремених сезонских радника, успевамо да обавимо ја брат и наше супруге , а мало припомогну и родитељи- вели Обрад Рогић.

Текст и фото: М.Андрић

КРАВЕ НА ИСПАШИ

Обилазак крава на испаши
Обилазак крава на испаши

Од почетка јула, када трава постаје зрела, краве које су пред телењем одводе се на испашу у Пепељ и Ступаревиће  где остају до касне јесени, а онда се враћају на фарму у Пилицу. Паше су им ограђене електричним чобаницама. Већина њих се и отели током испаше. Баш кад смо боравили у Пољопривредном газдинству „Рогић“ , дошао је у Пилицу њихов комшија из Пепеља Крста Јањић да им јави да су им се отелиле три краве. За муштулук добио је уз кафу, три чашице ракије и паковање младог сира.

ФИЈАКЕР ЗА ДУШУ

Уз фарму крава музара, Рогићи имају још две мини сточарске фарме. Реч је о фарми са 44 уматичене овце и фарми са 6 расних крмача прасиља са два приплодна вепра.

-Ради се пуно, али нађемо времена да мало и уживамо. Имамо фијакер и два коња.Тражени су за свадбе и прославе. Понекад ми породично фијакером прођемо кроз село и то нам је право уживање – истиче Велибор Рогић.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pin It on Pinterest