Монографија НП ТараМонографија НП Тара

 

Дан Националног парка Тара ( 13. јул) обележен је промоцијом Фото монографије “Национални парк Тара”, изузетно вредне и садржајне публикације, на којој се радило, како је истакао Бориша Чолић, пуних девет година. Толико је, заправо, прошло времена од како је мађарски фотограф Бела Сабо први пут дошао на Тару и показао како ова планина изгледа у његовом објективу. Одмах потом за Тару су били заинтересовани многи фотографи из Мађарске, као Ирена Бекер и други. Иза тога је настао и Фото-сафари „Тара“, фото-изложбе у Мађарској и у Србији и друге манифестације организоване у сарадњи са Туристичком организацијом Србије, када су на Тари, упоредо са странцима, прелепе мотиве  фотографисали и чланови Фото савеза Србије, па и локални фотографи из Бајине Баште. Фото-сафари је донео неколико хиљада фотографија и више запажених изложби, а онда се почело размишљати и о фотомонографији какву Национални парк Тара завређује.

На промоцији говорили Бела Сабо и проф. Зоран Блажина

У уводној „речи издавача“, Драгић Караклић, директор Националног парка Тара, се „најискреније захваљује бројним фотографима који су великодушно уступили своје радове за потребе овог пројекта“. Посебну захвалност Караклић упућује ауторима фотографија којима је публикација илустрована, новинарки Јелени Божовић за текстуалне прилоге, и песнику Милосаву Тешићу, чији су стихови из збирке „Круг рачански Дунавом“ уврштени у публикацију и дали посебну лепоту садржају ове фотомонографије.

–  Имао сам среће да фотографишем по читавој Европи, видео сам многе лепе пределе, чуда природе, али посебан доживљај за мене је био долазак на Тару. Поглед са Бањске стене изазива дивљење према предивним пределима и никога не оставља равнодушним – рекао је Бела Сабо и додао да фотомонографија није завршена прича, она ће свакако бити настављена.

О публикацији је са посебним одушевљењем говорио и професор Зоран Блажина, дизајнер монографије, коме је, како је истакао, била част да сарађује са Националним парком Тара.

–  Добио сам више од хиљаду фотографија које су ме све више увлачиле у ову причу па сам тако почео да упознајем и Тару. Када сам направио избор фотографија које по мом мишљењу представљају прави доживљај ове планине, видели смо да највећи број ових мотива фотографисао Бела Сабо. Тако сам схватио да ја и Бела доживљавамо Тару на веома сличан начин – истакао је професор Блажина.

 

                                                                                                         О. Додић

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pin It on Pinterest