На Дан града Ужица отворена је изложба „Записни Дуб“ аутора Жељка Марковића, директора Историјског архива Ужице из личног фонда Радована Поповића, новинара и књижевника. Ова поставка је део легата Радована Поповића који је отворен у Историјском архиву Ужице у оквиру јубилеја 75 година постојања и рада ове установе културе. Радован Поповић, новинар “Политике” и дугогодишњи уредник додатка Култура сачувао је лична документа и приватне преписке и предао их Архиву за легат. Архивску грађу чине архивска бројна документа настала током рада са јавних личности бивше Југославије. То су личности из политичке, уметничке, књижевне и других области, које су оставиле печат у Југославији, али и догађаји који ће управљати сценом савремене Србије. На отварању изложбе „Записни Дуб“ Радован Поповић захвалио се Историјском архиву на разумевању и подршци као и на отварању легата.
Жељко Марковић, директор Историјског архива Ужице подсетио је на историјат ове установе наводећи да је ужички Архив највећи у Србији по територији коју покрива. – Од 1948. до данас у Архиву је радило само 57 запослених, тако да је резултат рада, заправо резултат тих 57 људи. Захваљујем се њима али и Државном архиву Србије на сарадњи, Министарству културе и Граду Ужицу на свим пројектима које су подржали, почев од изградње ове зграде до опремања депоа и других програмских активности – рекао је Марковић.
Уз честитке за јубилеј др Мирослав Перишић, директор Државног архива Србије истакао је да ужички Архив је један од ретких у Србији који има нову зграду, динамичне програме, релативно богату издавачку делатност и продукцију и добар колектив, али и подршку локалне самоуправе и Министарства културе. Али, недостаје им историчара, којих мора бити више.– Све оно што се стручно чува и одржава у архивима није нешто попут реликвије. То су живи архивски документи уграђени у наше садашње животе, извор су сазнања о нечему што је део прошлости и као такви могу да имају улогу и могу да утичу на данашњу стварност. Отуда је императив озбиљне културне политике као дела државне и националне стратегије заштитити наслеђено. Без архива нема ни историје – нагласио је Перишић.
Др Јелена Раковић Радивојевић, градоначелница Ужица истакла је значај ове модерне установе која свој рад представља широј јавности. – Радујемо се легату, који чини архивска грађа из Личног фонда Радована Поповића, новинара Политике, која поред докумената, писама и чланака, насталих радом јавних личности бивше Југославије, садржи и више десетина слика и цртежа у раму, рађених разним сликарским техникама – истакла је градоначелница и позвала Ужичане да погледају изложбу и упознају се са стваралаштвом Радована Поповића.
Изложбу је отворио Гојко Тешић, књижевник који је навео значај Поповићевог рада и стваралаштва.– Радован Поповић је највећи, најзначајнији и најсвестранији биограф српске књижевности. То се једноставно може и проверити. По својој имагинативности и истрајности могло би се рећи да је једини у српској књижевности на том нимало једноставном послу истрајавао деценијама – рекао је Тешић. Додајмо, да је Радован Поповић почео као новинар „Вести“ у Ужицу 1960.године, где је радио до 1966.године када постаје дописник Политике.
Д.Цвијовић ( Вести, Ужице)