Има једна народна изрека која каже: „ Трећа срећа“. Вековима је тестирана док није добила потврду и ушла у народно предање. Она се односи на нешто што се из два покушаја није могло успешно остварити, већ се то догађало трећи пут.
Ова народна изрека у потпуности своју потврду може да нађе у Електроизградњи из Бајине Баште. То предузеће основано је првог јула 1977. године. После 2.000. године, када наступа ера свакојаких приватизација, Електроизградња је имала две несупешне. Обе су је дебело коштале. Најпре ју је купио бизнисмен Славиша Пурић. Приватизација није успела, а Електроизградња је оштећена за око 1,5 милиона евра. Уследила је друга приватизација 2012. године од стране словеначке мале фирме „Јавна расветљава“. Ни та приватизација није успела, раскинут је уговор, а Електроизградња поново остаје без 1,5 милиона евра..
„Електроизградња“ запошљава 180 радника, 100 сталних и 80 под уговором
У јануару 2018.године предузеће по трећи пут бива приватизовано. Купила га је београдска фирма „Пент рент“. Тим чином све је кренуло на боље за Електроизградњу. За само годину и по дана, предузеће враћа стари сјај и поново постаје државни лидер у производњи бетонских стубова потребних за електрификацију и телефонизацију. И у производњи трафо- станица избија на прво место у Србији.
-Нови власник Електроизградње „Пент рент“ беспрекорно је сагледао њене могућности и потребе. Уложио је доста средстава у обнову машина, опреме. Сада се улаже у обнову возног парка, а већ идуће године у плану је изградња нове производне хале за трафо- станице. Имамо довољно посла, радимо у две, по потреби и у три смене. Сто радника је запослено у сталном радном односу, 80 је под уговором. Плате су нам редовне. После 10 година, пре два месеца Електроизградња је успела да повећа плате од 15-20 посто. Реални су изгледи да ново повећање уследи почетком идућег пролећа- каже Љубинко Јосиповић, извршни директор за техничке послове у Електроизградњи.
Основне делатности Електроизградње су производња армираних бетонских стубова, трафо -станица свих типова до напонског нивоа од 35 киловолти.. Ту су и електромонтажни послови на далеководима, мрежама и објектима ниског и средњег напона. Стубове раде за Електопривреду Србије и Телеком Србије.
-Лане смо произвели 17, 5 хиљада стубова што је за шест хиљада више у односу на 2017. годину. У 2019. очекујемо производњу од преко 20. 000 стубова. То ће довести до упошљавања нових кадрова. Имамо тешкоћа да дођемо до стручно оспособљених мајстора. Физичке радне снаге има довољно- истиче Љубинко Јосиповић.
Успешна приватизација, добра организација рада, осавремењавање машина и опреме донели су Електроизградњи још једну лидерску позицију у Србији и то на пољу електромонтажних радова. За кратко време враћено је давно стечено, па дуго година нарушавано, поверење купаца.
– Имамо два уговора везана за производни сектор вредна 600 милиона динара за испоруку 22.000 стубова. Ту су и два уговора за испоруку 72 комада мањих трафо- станица као и уговор за четири велике трафо -станице. Склопили смо два уговора којим је прецизирано да урадимо електомонтажне послове за Технички центар Ниш вредне милијаду и три стотине милиона динара- вели извршни директор за техничке послове у Електроизградњи Љубинко Јосиповић.
СПРЕМАЈУ СЕ ЗА ИЗВОЗНЕ ПОСЛОВЕ
Уз припреме за изградњу нове производне хале за трафо- станице, у Електроизградњи раде на увођењу центрифугалног ливења стубова. Већ су обављени разговори са произвођачима неопходне опреме за те послове.
-Новом технологијом ливења стубова имаћемо квалитетнији производ који ће бити сертификован и имати могућност да се извози на тржиште Европске уније. Настојимо да и остали наши производи добију одговарајуће сертификате како би и они стигли до европског тржишта- каже Љубинко Јосиповић.