УНИЦЕФ и Министарство здравља, уз подршку „МСД за мајке“, покренули су двогодишњи пројекат, да би се унапредио квалитет здравствене заштите током трудноће и порођаја. Циљ је да се иновирају професионална знања и пракса кроз ревидирање националног водича за вођење трудноће, унапреди правовремено праћење и контрола ризика током трудноће и бабиња, као и да се повећа здравствена писменост жена о кључним питањима која утичу на сигуран исход трудноће, посебно код трудница под ризиком. У Србији, смртност мајки која је у вези са трудноћом и порођајем варира. Однос броја умрлих мајки за време трудноће, порођаја и бабиња (шест недеља након порођаја) на 100.000 живорођених износила је 14,9 у 2012. години, да би 2021. године био забележен нагли скок на 22,5, вероватно због пандемије КОВИД-19. У 2023. години смртност мајки износила је 9,8.
Према подацима УНИЦЕФ-а за 2020. годину, процене смртности мајки у Србији су за 20% до 50% више него у земљама Европског региона (Србија 10, Грчка 8, Немачка 4).
Унапређени приступи у откривању ризика у трудноћи и након порођаја ће бити имплементирани кроз Пилот пројекат у домовима здравља и породилиштима у Београду и у Шумадијском, Златиборском и Рашком округу. Дугорочни циљ је да се побољшање приступа и квалитета здравствене заштите за труднице и породиље прошири на све округе широм Србије.