Настављајући са својим бројним активностима на обележавању значајних догађаја о страдању српског народа у ратовима, активисти Удружења „Мост“ из Скелана су на згради некадашње полицијске станице поставили спомен-плочу посвећену жртвама усташког геноцида који се у овим крајевима догодио у пролеће 1942. године. Парастос жртвама нечувеног злочина служио је парох скеланске цркве Срђан Поповић, док је Милош Ковачевић, наставник историје из Скелана, подсетио на догађаје од пре 81 године.
-Према документима Земаљске комисије за утврђивање злочина, усташе су у Сребреничком срезу током Другог светског рата убиле 1076 одраслих људи, 546 жена, 210 стараца и 430 деце, што укупно износи 2262 жртве. Уочи Ђурђевдана 1942. године усташе су на Дрину удариле са свих страна. Места злочина на Дрини била су на више локација. Србе од Гаја, Крстаче, Згуња и околине убијали су у Згуњу, где се народ покушао чамцем пребацити у Србију. Срба из Жабоквице, Двизовића, Височника, Савића и околних села, клали су изнад куће Драге Вујића, где и данас постоји гробница од око 100 Срба. Убиства су вршена и у подруму старе зграде до мотела и испод те зграде. Место убиства било је и Луково на Дрини – истакао је Ковачевић.
О злочинима усташа, уочи Ђурђевдана 1942. године, казивао је и Дражо Глигић (79), на основу ранијих сећања преживелих из његове породице, иначе тешко страдале у рату.
– Мој отац Миле се спасао и прешао у Србију. Његов отац Драго, стриц Милорад и баба Василија су поклани и бачени у Дрину, не зна им се гроб. Истог дана у брду Јовчићи поклано је још троје Глигића и неко од Максимовића. Ту у близини је и масовна гробница где је затрпано више од 20 пострадалих. Било је раније неколико покушаја да гробница буде откопана и да се пострадали преместе, али то муслиманска власт у Скеланима није дозвољавала. Све је то сада зарасло. Ја се сећам, док је била општина Скелани, овде су људи из Српске Жабоквице долазили и полагали венце и цвеће. Мени су неки од преживелих често причали о томе – каже Дражо Глигић.
О. Додић