Зоран Станимировић, редовни професор на Факултету ветеринарске медицине, шеф катедре за генетику одржао предавање и представио нове препарате
У организацији Пчеларског удружења Оморика из Бајине Баште у Центру за посетиоце Националног парка Тара, одржано је стручно предавање за пчеларе. Предавач је био Зоран Станимировић, редовни професор на Факултету ветеринарске медицине, шеф катедре за генетику и здравствену заштиту домаћих животиња.
-Циљ овог предавања је био да се пчелари детаљније упознају са настанком кречног легла у пчелињим заједницама, америчком и европском трулежи са нагласком на вароу, нозему и неке врсте вируса. Све оно о чему смо разговарали пропраћено је видео записима тако да су пчелари могли да то и виде – каже професор Зоран Станимировић.
Он је пчеларе упознао и са најновијим превентивним мерама заштите и терапијским мерама у пчеларству.
– Стање здравља пчелињих друштава је слично у целој Србији. Подаци кажу да је у минулом делу текуће године било угинућа пчела по разним основама у проценту и до 18 посто што се, генерално речено, може толерисати. У државама из нашег окружења тај проценат креће се до 30 посто. Угинућа су настајала углавном због неадекватних мера заштите од варое и ноземе – вели професор Станимировић.
Он је овом приликом представио два нова препарата против варое и ноземе који су настали на Факултету ветеринарске медицине. После дужег истраживања десеточлане екипе, на челу са професором Зораном Станимировићем, препарати су одобрени за употребу.
-Ресорно министарство Републике Србије финансирало је истраживачке радове из више области међу којима је и пчеларство. Препарат Б плус је направљен на биљној бази, помаже бољем презимљавању пчела и уједно служи као превентива против ноземе. Други препаарт је на бази литијума и одличан је за сузбијање варое. До пчела допире путем хране – истакао је професор Станимировић.
За честа предавања из области пчеларства и подизање нивоа образовања бајинобаштанских пчелара највише заслуга има професионални пчелар Раде Марјановић са неколико стотина кошница и епитетом једног од водећих произвођача матица у Србији.
– Сваке године у неколико наврата организујемо стручна предавања за пчеларе. Трудимо се да их држе водећи стручњаци за пчеларство у Републици Србији. Захваљујући томе, успели смо да заинтересујемо углавном пчеларе који се пчеларењем баве професионално или полупрофесионално. За пример бих истакао Дејана Филиповића. Он нема дуг пчеларски стаж, али је сталним усавршавањем успео да постане полупрофесионалац са добрим теоретским и практичним знањем – казао је за ББ глас председник Удружења пчелара Оморика Раде Марјановић.
Текст и фото: М.Андрић