Незадовољни најављеном овогодишњом откупном ценом од 130 до 200 динара по килограму произвођачи малине одржали су данас у Рогачици протестни скуп. За време трајања протеста учесници су блокирали државни пут Бајина Башта – Ваљево и Бајина Башта – Љубовија. – Ситуација у овој грани воћарства никад није била тежа иако је малина одавно постала извозни бренд Србије. Лањски род још није исплаћен свим малинарима а овогодишња најављена цена је неисплатива – истичу малинари и од државе траже да реши проблем. Незадовољство садашњим стањем произвођачи су на симболичан начин изразили просипањем малине по путу.
У времену од 14-16 часова 18. јуна малинари су у Рогачици блокирали саобраћај на путевима који воде од Бајине Баште ка Ваљеву, Ужицу и Љубовији и из тих места ка Бајинопј Башти. У том периоду нико није могао да прође, осим возила хитне помоћи и у једном случају путничког возила којим је мајка возила дете у Дом здравља „Евелина Хаверфилд“. Направљен је и преседан кад је у питању једна новинарска екипа из Бајине Баште. Репортеру ББ гласа нису дозволили пролазак аутом.
Ко је организатор малинарског протеста нико није знао, или није хтео да каже. У изјави за медије Милан Новаковић из Жиче код Краљева рекао је да се све догодило спонтано и да нема организатора. Он истиче да је дошао да да подршку бајинобаштанским малинарима и да је ово упозорење да треба хитно реаговати и наћи решење јер понуђен откупна цена на почетку бербе од 130-200 динара за килограм малине је испод произвођачке цене .Он сматра да је цена од 400 динара повољна и за малинаре и за хладњачаре.

-Цена мора бити позната унапред. Стално долазимо у ситуацију да берба почне, а да се не зна откупна цена. Држава мора да да неку гарантовану цену. Све испод 400 динара за килограм је неповољно за произвођаче- каже Душан Мићић из Костојевића. Међу малинарима који су тракторима блокирали путну раскрсницу у Рогачици био је и Драган Илић из Јакља. -Малина је многима главни извор прихода. Ја је гајим на пола хектара и уберем од 6-7 тона по сезони.Све је поскупело. Мислим да је реална цена 400 динара – вели Драган Илић.
Занимљиву изјаву дао је Видан Манојловић из Драксина:
-Малина доноси леп приход, али је утицала да се запоставе друге гране пољопривреде у сеоским домаћинствима. Мало ко сеје пшеницу и кукуруз, готово је нестало некад профитабилно товљење бикова. И тада се гајила малина , али се остваривао и други приход, није све зависило од ње.
Протест око 200 малинара је протекао мирно уз негодовање бројних возача који су у дугим колонама чекали да се он заврши. Возачи из Босне и Херцеговине, који су долазили из правца Ужица, враћали су се назад па преко Николића брда одлазили у Скелане и даље до својих одредишта.
Текст и фото: М.Андрић
УДРУЖЕЊЕ МАЛИНАРА „МАЛИНА“
-Са организацијом протеста малинара у Рогачици немамо никакве везе. Приче да су се малинари појавили самоиницијативно нису тачне. Неко их је позвао. Ми имамо заказан састанак са откупљивачима и представницима Министарства пољопривреде и ту ћемо покушати да се изнађе правично решење кад је у питању откупна цена малине – каже Радомир Гавриловић, председник Удружења произвођача малине и јагодастог воћа “ Малина“ из Бајине Баште.