Пчеларско удружење Полен из Бајине Баште и ове године обележило је своју славу Светог Василија Острошког у цркви Светог Великомученика Пантелејмона у Црвици. Најпре је одржана литургија, коју је служио месни парох отац Владимир Малешевић, па је потом ломљен славски колач. Удружење је организовало славски ручак за 40 својих чланова и десетак гостију на челу са замеником председника општине Бајина Башта др Небојшом Јовановићем.

-Ово је трећа година како нашу славу славимо у цркви из Црвице. Раније су се славе обављале у манастиру Рача. Некад је ово удружење имало дупло више чланова. Задатак новог подмлађеног руководства је да увећа чланство, организује више стручних предавања и доврши посао око добијања сертификата за мед са овог географски заштићеног подручја. Очекујемо да нам помогне локална самоуправа – каже председник Удружења пчелара Полен Милован Филиповић са својим најближим сарадницима секретаром Миленком Вујетићем и благајником Марком Дамљановићем.
На слави је био и најмлађи пчелар Лука Вујетић, ученик четвртог разреда ОШ“ Свети Сава“ из Бајине Баште. За њега старије колеге кажу да је врло добар ученик у школи и одличан пчелар. Лука је пчеларство заволео уз оца Миленка Вујетића који има 150 кошница и уз Милана Јелића је члан Полена са највише пчелињих друштава. Славу није пропустио ни најстарији у ПУ Полен Гвозден Стевановић.

-Ја сам Ужичанин, али сам члан Полена од 2007. године. Некада сам имао и до 400 кошница. Двадесетак година боравио сам по 2-3 месеца у Америци на Флориди где сам радио у производњи матица. Загазио сам у девету деценију живота па сам смањио број кошница на четрдесетак. У последњих 18 година бавим се искључиво органским медом. Било је више родних година у мојој деценијама дугој пчеларској пракси. Посебно сам запамтио 1972. годину када је у рано пролеће, пре воћне паше, од црњуши на Тари, принос био у просеку 30 килограма по кошници- истиче Гвозден Стевановић.
ВЕЛИКИ ГУБИЦИ И ЛОША ПАША
-Председник ПУ Полен Милован Филиповић наглашава да су пчелари током минуле зиме имали велике губитке. Они се крећу и до 50 посто. Део преживелих пчелињих заједница имао је успорен развој пре паше. -Уз губитке, снашла нас је нова невоља. Воћна паша је пропала због окишења. Ни багремова није скоро ништа боља. Вероватно је то због касних мразева који су багрем оштетили и до 80 процената. Многи пчелари принуђени су да већ сада прихрањују друштва да би их одржали у животу. Има назнака да би ливадска паша могла бити добра и то би колико толико ублажило недостатак хране за пчеле. Бићемо задовољни ако пчеле буду могле бар за себе да обезбеде довољно хране пре јесењег дохрањивања – истиче председник ПУ Полен Милован Филиповић.
Текст и фото: М.Андрић