Последње две године биле су врло лоше за пчеларе, поготову прошла. То је утицало на малу понуду природног меда и на његову цену. Центар за откуп меда Пчеларског савеза Србије у Рачи код Крагујевца плаћао је за килограм багремовог меда и до 7,8 евра, а за ливадски 6,5 евра. Такву ситуацију искористили су произвођачи вештачког меда и накупци па се дошло до апсурдне ситуације да у време када није било приноса меда, има га највише у трговинама и на пијацама.
-На тржишту влада хаос кад је у питању мед. Знам добро како је у бајинобаштанском крају, а од колега сам сазнао да је слична ситуација и у другим местима. Трговине су пуне фалсификованог меда који се продаје по 370 динара по килограму. Накупци га купују па продају од 800-1000 динара. Пуне су тезге поред пута на правцу од Дебелог брда према Рогачици и од Рогачице према Бачевцима. Иста је ствар и са тезгама на Тари- каже професионални пчелар Раде Марјановић, председник Пчеларског удружења Оморика из Бајине Баште.
На питање како се прави вештачки мед, Марјановић каже:
-То је једноставно. Узме се шећер, који кошта од 60-70 динара по килограму, и скува. При кувању додају се разне биљке па и борове иглице, а појавили су се и екстракти у кесицама са аромом багрема, ливаде, сунцокрета, липе… Додају се при кувању шећера тако да се стиче утисак да је то природни мед. На жалост лаковерних купаца, то је све друго, само није природни мед. Кад сам питао једног човека, који се бави производњом вештачког меда, што то чини, што не купи прави мед од пчелара па га не препродаје. Одговорио ми је да је неколико пута већа зарада од вештачког меда и да ће тиме се бавити док не отплати неку њиву коју је купио од комшије. Сигурно је да се том работом не баве пчелари. Гледао сам својим очима како на Тари тегле на којима пише да је мед боров, а зна се да такав мед не постоји, па чак нема ни боровог медљиковца.
Марјановић истиче да се тако брука Бајина Башта, варају туристи и други купци, директно се ради против производње природног меда за који ће се ускоро добити сертификат о географском пореклу. Анализе су показале да је природни мед са бајинобаштанског подручја одличног квалитета.
М.Андрић