Поводом нетачних навода који су се протеклог викенда појавили на друштвеним мрежама о наводној прекомерној сечи у Националном парку Тара, посебно у оквиру резервата „Рачанска Шљивовица“, желимо да јавно изнесемо чињенице и спречимо дезинформисање јавности.
У складу са Законом о заштити природе и Законом о националним парковима, у Србији, сеча шума, као мера неге, гајења, обнављања и коришћења је дозвољена, па и у шумама у Националном парку Тара. У складу са наведеним законима, у Националном парку Тара, постоје три режима заштите, односно степена заштите. Локалитети I степена заштите (резервати) који у оквиру Националног парка Тара покривају преко 13% територије су предвиђени као зоне строге заштите без људских активности, изузев научно-истраживачких активности и контролисане едукације, док су у режиму другог и трећег степена заштите дозвољене активности планског газдовања шумама.
Планови сече се дефинишу према десетогодишњим основама газдовања шумама. Организовано шумарство на Тари постоји већ 150 година, а „контролни метод“, који се користи последњих 70 година и примењује у Националном парку Тара, подразумева десетогодишњи премер преко 8 милиона стабала на основу ког се сагледава стање и праве планови за узгојне третмане.
Концепт газдовања употребљен у пребирним шумама Таре користи се у највреднијим шумским комплексима Европе и назива се још и „трајном шумом“, зато што се не обешумљавају веће површине, већ се из састојине уклањају појединачна стабла по тачно утврђеним критеријумима. Интервенције човека се своде на поправку здравственог стања, побољшавање разнодобне и пребирне структуре као и стварање водног и светлосног режима за природну обнову уклањањем презрелих појединачних стабала. У многим стручним радовима доказано је да се састојине препуштене спонтаном развоју брзо деградирају различитим обољењима и представљају жаришта заразе за околну шуму, а природно подмлађивање готово да не постоји. Оваквим приступом осигурава се одрживо управљање шумским екосистемима.
Локације на којима се врши сеча могу визуелно деловати драматично, поготово тамо где се стабла довлаче до пута ради лагеровања и даљег транспорта, ипак важно је нагласити да је реч о контролисаним планским активностима.
Такође, сеча која је приказана у снимцима и фотографијама није изведена у оквиру резервата „Рачанска Шљивовица“, већ на локацији која је удаљена око 3 километра од њега. На конкретној локацији, на асфалтном путу, налази се табла која усмерава на скретање ка резервату „Рачанска Шљивовица“, у коме није било никаквих интервенција.
Напомињемо да аутор објава није затражио званичне податке од управљача- ЈП „Национални парк Тара“ пре ширења ових информација. Такође, приликом обиласка локација, добио је информације од надлежног ревирног шумарског инжењера које није пренео у објави. Сматрамо да је у питању или случајно или намерно пласирање нетачних података, што доводи до неоправдане узнемирености јавности.
ЈП „Национални парк Тара“ је увек подржавало и подстицало иницијативе за подстицање грађанске одговорности о чему говоре и пројекти реализовани са циљем да се посетиоци парка обуче да препознају и пријаве нелегалне и неодрживе активности.
Стојимо на располагању свим заинтересованим странама за додатна појашњења и позивамо све који имају недоумице да нам се директно обрате ради добијања тачних и проверених информација или да се обрате надлежним инспекцијама.
С поштовањем
ЈП “Национални парк Тара”