

На Боровом Брду на Тари данас је одржан традиционални народни збор у знак сећања на 3. август 1941. године, када је на овом месту формирана Прва рачанска партизанска чета. Варљиво време, грмљавина и повремена киша, нису били препрека за неколико стотина потомака некадашњих партизанских ратника, учесника Народноослободилачког рата, грађана Бајине Баште и околине и поштовалаца слободарских традиција да се и овог првог августовског викенда окупе на Боровом брду и уприличе велинчанствен скуп.
Свечаност је отпочела интонирањем државне химне и Интернационале а потом су на спомен- обележје цвеће и венце положиле делегације општине Бајина Башта, Општинског одбора СПС-а из Бајине Баште, делегације УБНОР-а Бајине Баште, Косјерића, Ариља, Пријепоља, Аранђеловца, Чајетине, Пожеге, Лаћарка, Адашеваца, Ердевика, Нове Вароши, Сјенице,Уба. . . Из Ужица су овога пута стигле делегације УБНОР-а Златиборског округа и градске општине Севојна. Венце су положиле и делегације Републичког одбора СУБНОР-а, делегација Удружења потомака ратника 1804 -1918. „Мајор Коста Тодоровић“ из Ужица, иначе редовних учесника овог народног збора, као и делегација Удружења ратника и инвалида ратова из 1991 – 1999. године.


Присутне на овом народном збору поздравио је Миодраг Тришић, председник Општинског одбора УБНОР-а Бајина Башта, а о оснивању Прве рачанске чете и њеном ратном путу говорио је члан Председништва ОО УБНОР-а Милован Јелић.
– Овде је пре 78 година слободарски народ рачанског краја упалио је прву искру слободе и кренуо на дуг и тежак револуционарни пут на коме је живот оставило преко 800 знаних и незнаних јунака. Они су дали своје животе за слободу. Не можемо и не смемо их заборавити. Имамо обавезу и част да чувамо успомене на њих, негујемо светлу традицију и да спомен обележја, као свето знамење, одржавамо и сачувамо за будуће генерације – истакао је Јелић.

Скупу се обратио и генерал-мајор Видосав Ковачевић, заменик председника Републичког одбора СУБНОР-а Србије који је истакао да га радује велики одзив грађана, а то најбоље говори колико се поштују антифашистичка борба и слободарске традиције. Ковачевић се осврнуо и на, како је рекао, нови однос актуелне власти према СУБНОР-у, најмасовнојој борачкој организацији у земљи. Ускоро би требало и да се усвоји закон по којем ће СУБНОР Србије бити увршћен међу организације од посебног значаја.

Организацијама и појединцима, који несебично помажу рад бајинобаштанског удружења, уручене су повеље и захвалнице. Међу добитницима признања је и глумица Ивана Жигон, која нажалост, због болести није присуствовала свечаности. У дирљивој поруци, која је прочитана на скупу, Ивана је нагласила да су она и мајка Јелена, са великим задовоством долазили на Боровом брдо, на свечаност на којој се негује слободарска традиција.
И овогодишњу свечаност својим наступима обогатили су наступи фолклорних и певачких група.
Текст и фото: Р.Блануша