Бајинобаштански орнаменти: Мала бесплатна библиотека

Мала бесплатна библиотека

У  нашој варошици осванула је још једна културна станица на којој ће наши суграђани моћи да обогате свој духовни живот, прекрате време или прочитају неку занимљивост. У питању је Кућица, мала испостава Народне библиотеке Милош Требињац, постављена у Парк ћирилице с намером да се књига приближи и учини што доступнијом суграђанима, туристима, шетачима, школарцима, путницима намерницима, пензионерима… Тим поводом,Лепосава Петковић, директор Народне библиотеке, изнела нам је сврху и план употребе овог новог чаршијског украса:

– Како је текао пут од идеје до реализације?

Лепосава Петковић, директор Народне библиотеке
Лепосава Петковић, директор Народне библиотеке

        Идеја да се постави Мала бесплатна библиотека постоји од раније, негде од почетка прошле године и ево коначно је дошло до њене реализације. Кућица је направљена, добили смо дозволу да је поставимо на траженој локацији и надам се да је и садржајем и изгледом,  између осталог, обогатила и туристичку понуду нашег града.

– Коме је намењена кућица?

     Намењена је свима који су спремни савесно да је користе и мислим да се концепцијски идеално уклапа у Парк ћирилице. Данас се веома брзо живи, а и често људима није успутно да сврате у Библиотеку да изаберу књиге, захваљујући Кућици, оне су им сада на дохват руке. Свако у пролазу, може да погледа шта је у понуди и пронађе неку литературу за себе, тако да више нема изговора.pOKRETNA bIBLIOTEKApOKRETNA bIBLIOTEKA03

 – По ком принципу је замишљено коришћење књига у Кућици?

    Планирано је да се књиге користе по принципу позајми, прочитај, врати, али суграђани могу и сами да обогате понуду тзв. Кућице тако што ће приложити по неки примерак на полицу. Наравно, уколико имају већи број књига које желе да поклоне, најбоље би било да их прво доставе у Библиотеку, а ми ћемо их након адекватног сигнирања понудити у оквиру „Мале бесплатне библиотеке“.

 –  Која врста литературе је заступљена у Кућици?

     Углавном је заступљена белетристика, што не значи да се у неком моменту неће наћи и понеки наслов из стручне и научне литературе. Ту су наслови и за децу и за одрасле. Публикације су претежно на српском језику, али трудићемо се да задовољимо потребе и страних туриста, који би се обрели у нашем граду и да уврстимо неке наслове на другим језицима. Ево, у тренутној  поставци имамо Андрића, роман На Дрини ћуприја на енглеском језику, као и Басарин Дневник Марте Коен на пољском.

– Какви су планови Библиотеке за будуће дане?

     У некој ближој будућности, тачније током летњег распуста, планирамо и покретање Мале зелене библиотеке у оквиру које би наши најмлађи корисници, кроз неке практичне вежбе и активно учешће, развијали своју еколошку писменост. Са повратком у школске клупе, наставићемо  са бројним радионицама кроз које ћемо едуковати и креативно афирмисати наше школарце.

Припремила: Ивана КНЕЖЕВИЋ

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pin It on Pinterest