На иницијативу одборника у Скупштини општине Бајина Башта Љубана Ковачевића, донета је одлука да се награде противградни стрелци који раде на 8 станица. Председница општине Весна Ђурић приредила је 24. априла пријем за те стрелце и том приликом сваком од њих уручила чек на 18 хиљада динара и захвалила на чувању општинског подручја од града.
-Драго ми је да смо се окупили пред почетак сезоне у којој ћете ви борити се са градоносним облацима и штитити што је могуће боље од града. Велики је ваш допринос у заштити првенствено воћа и усева, нарочито малине. Донели смо одлуку да вас наградимо, трудићемо се да то чинимо и у будуће са још већим новчаним износом- казала је председница општине Весна Ђурић.
На 7 противградних станица раде брачни парови, једино у Растишту тај посао обављају отац и син. Практично, свих 8 домаћинстава добило је по 36 хиљада динара. Из Заовина награђени су Рашко и Снежана Попадић, из Растишта Драгојло и Радош Богдановић, са Калуђерских Бара Јовиша и Гордана Рабасовић, из Гвосца Милун и Стана Стевановић, из Љештанског Видан и Владанка Вукосављевић, из Добротина Дарко и Нада Петровић, из Злодола Томислав и Слађана Ђуричић, из Заглавка Милијан и Милеса Филиповић.
-Моја кућа има 50 година рада на противградној станици. Отац Никола је то чинио 30 година, а ја и супруга радимо то 20 година. Имамо велику одговорност и малу надокнаду од Хидрометеоролошког завода у износу од 4.000 динара по месецу. Радимо у години 6 месеци. Председница општине нас је пријатно изненадила. Апелујем да се активира и осталих 8 противградних станица које су радиле ранијих година. Престале су са радом јер неће нико да се прихвати посла у њима због мале надокнаде- вели Видан Вукосављевић из Љештанског.
Томислав Ђуричић са супругом ради 25 година на противградној станици у Злодолу.
-Надокнада је мала, а обавеза велика. Наша обавеза је свакодневна током 24 часа шест месеци. Не одвајамо се од станица које нас повезују са центром из Ужица. Обавезно нам је јављање три пута дневно , а по потреби јављања су чешћа. У просеку испалимо 8 ракета годишње, али има и случајева кад дејствујемо и 20 пута. Све то зависи од временских услова. Уколико држава не повећа наше принадлежности, напустићемо овај посао – рече Томислав Ђуричић.
МЕСНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ МОГУ ДА ПОМОГНУ
Председница општине Весна Ђурић изнела је пример где у неким општинама саме се организују месне заједнице на прикупљању средстава од грађана за потребе противградних стрелаца , па и за куповину ракета, јер им они штите целокупну летину.
Када би, на пример, сваки наш малинар издвојио само један динар по килограму продате малине за противградну заштиту и друге сврхе, могло би се пуно шта урадити као заједнички интерес. Ту би се укључила и општина са својим средствима. Данас је некако општи интерес запостављен. Некад је била пракса да се од месечних примања запослених и прихода пољопривредника издвоји по неки проценат па су се тако решавале многе потребе у месним заједницама – истакла је председница општине.
Текст и фото: М.Андрић