Европска недеља мобилности доноси нова еколошка решења локалним самоуправама у Србији
Бајина Башта,18.09.2024. – Стална конференција градова и општина (СКГО) и Шведска асоцијација локалних власти и региона (САЛАР) пружају подршку општини Бајина Башта у развоју Плана одрживе урбане мобилности, у оквиру пројекта „Одрживе и инклузивне услуге на локалном нивоу“ (2022-2025), који финансира Влада Шведске. Циљ овог плана је унапређење квалитета живота кроз смањење негативних ефеката моторног саобраћаја, побољшање инфраструктуре за пешаке и бициклисте, као и повећање безбедности у саобраћају. Слични планови биће израђени и у Врању и Свилајнцу.
Општина Бајина Башта ће спровести онлине и уживо анкете и омогућити својим грађанима да дају мишљење и предлоге у вези са саобраћајем. Анкетирање ће се обавити од 16. до 22. септембра 2024. године, током Европске недеље мобилности. Прикупљени предлози биће узети у обзир приликом израде стратешког документа који ће помоћи општини да постигне одрживији урбани развој.
Драгана Ивановић, руководитељка Одељења за инспекцијске послове и комуналне делатности и инспекторка за заштиту животне средине у Бајиној Башти, истакла је да има више изазова са којима се суочавају грађани ове варошице на западу Србије и да ће њихови ставови бити укључени у сам процес израде Плана одрживе урбане мобилности.
„Поједине улице у Бајиној Башти временом су постале преоптерећене возилима, како коловозне траке, тако и тротоари. Највећи изазови у области саобраћаја у Бајиној Башти везани су за паркирање аутомобила, као последица наглог пораста броја регистрованих аутомобила, непостојање обилазнице око града, пролазак државних путева кроз сам центар града, као и недовољно пешачких и бициклистичких стаза. Бициклистичке стазе недостају нарочито ка манастиру Рача, језеру Перућац и туристичкој атракцији, кућици на Дрини. Све ово мотивисало нас је да се пријавимо за пакет подршке и израду Плана одрживе урбане мобилности за Бајину Башту“, објаснила је Драгана Ивановић.
План одрживе урбане мобилности је стратешки план који се, у поређењу са традиционалним приступом планирања саобраћаја, више фокусира на кориснике, односно грађане.
„Израдом овог Плана, анализираћемо постојеће стање у области саобраћаја, на основу кога ћемо заузети стратегију, развити визију и одредити показатеље и циљеве. Планом ћемо постићи лаку покретљивост и крајњи циљ – мобилност“, закључила је Драгана Ивановић.
Пакети подршке које су осмислили СКГО и САЛАР помажу локалним властима у Бајиној Башти да подигну ниво ефикасности, унапреде капацитете и уведу иновативна и одржива решења у области урбане мобилности. План се очекује до почетка 2025. године, а активности ће бити усклађене са специфичним потребама локалне заједнице.