У згради бившег мотела у Костојевићима 17. фебруара одржан је скуп малинара у коме су учешће узели произвођачи из готово свих села општине Бајина Башта. Интерес је био велик јер је „на ноге“ произвођачима дошао тим представника Сирогојна компани, фирме која је основана пре 25 година и важи за највећег извозника малине и дугог замрзнутог воћа. Запошљава 160 радника, а извоз остварује у 42 земаље. Њен власник је Раде Љубојевић, од пре годину дана потпредседник Привредне коморе Србије.
-Дошли смо на позив Месне заједнице Костојевићи да се представимо произвођачима. Сирогојно компани купило је предузеће Еликсир ФУД из Шапца у чијем је саставу и хладњача некадашње Земљорадничке задруге “Бајина Башта“ , која је највећи откупљивач малине у бајинобаштанском крају. Услови извоза су врло строги. Ми смо једина земља ван Европске уније чији се сваки десети камион детаљно контролише на граници. Само моја компанија за те контроле плаћа годишње око 75 хиљада евра. Екипа наших стручњака кренула је да упознаје произвођаче са новим принципима и њиховим обавезама у оквиру стандарда добре произвођачке праксе- каже власник Сирогоја компани Раде Љубојевић.
Компанија из Сирогојне почела је склапање уговора са произвођачима. Њима је гарантована авансна цена од 120 динара за килограм прве класе малине рода из 2019. године. Та цена већ у старту може да достигне 137 динара уз услов да се малина довози у хладњачу, да гајбице нису пуније од 2 килограма и да се пре подне убрана малине предаје у подне, а поподневно брање увече. Стручњаци Сирогојна компани тврде да производња килограма малине кошта 81 динар.
-Ми у последњих 18 година стално идемо у Владу Републике Србије по питању цене малине. Тако смо занемарили све друго, не видећи да се услови на тржишту стално и брзо мењају.Тржиште је то које треба да одреди цену. Произвођачи све више врше орошавање малине узимајући неисправну воду из потока и речица. Таква малина не може да испуни основне хигијенске захтеве и при контроли у извозу бива лако откривена. Због тога орошавање се забрањује. Купац инсистрира на промени прописане хигијене током бербе као и током транспорта. Употреба пестицида је такође проблематична. Они се морају користити по тачно прописаном упутству, па је за то потребна обука произвођача- истиче Раде Љубојевић.
Тим Сирогојна компани напоменуо је да произвођачи немају обавезу да њима продају малину, осим оних који склопе уговоре. Уговори омогућују више погодности. Тако, на пример, на сваких 10 ари малињака може се добити ђубриво, заштитна средства, жица и канап у висини 25 хиљада динара.
Текст и фото: М.Андрић