У циљу образовања пољопривредника за органску производњу, Центар органске пољопривреде из Ужица организовао је два предавања за пољопривредне произвођаче из општине Бајина Башта. Једно је одржано у Заглавку, а друго у сали Скупштине општине. Групу стручњака предводио је професор Никола Бајић.
-Ми смо заједно са Пољопривредном комором Ужица ,Пољопривредном станицом и Пољопривредном школом из Пожеге направили сет предавања у овим зимским данима на тему „Село и пољопривреда“ са акцентом на органску производњу. Указујемо на штетност хербицида и пестицида. Подаци кажу да се од њих годишње у свету отрује око 30 милиона људи. Ми њима пробамо да заштитимо биљке, али део тих отровних материја остаје на биљкама, плодовима, ваздуху, водама и земљишту. Статистика каже да становник Србије преко хране, воде и ваздуха годишње у организам унесе око седам килограма отровних материја и тако се трује. Ми желимо да произвођачима уклажемо на штетност употребе минералних ђубрива и заштитних средстава. Алтернатива је органска производња са органским ђубривима и заштитним средствима. Бајинобаштански крај има одличне услове за то – каже професор Никола Бајић.
На предавањима је истакнуто да храна произведена уз употребу пестицида садржи 20 пута мање хранљивих материја (витамина и минерала) него она произведена без њихове употребе. Професор Никола Бајић наглашава да је органска пољопривреда у развијеним земљама Европе у великом порасту, да је огроман интерес за здраву храну и да ће бити све теже извозити пољопривредне производе који садрже одређену количину пестицида.
– Ова предавања су нам драгоцена. Ја их уредно посећујем и идем у Зимску пољопривредну школу која се годинама одржава у Пожеги. Ове зиме предавачи су нас упознали са органском производњом малине, купине и њеном применом у пчеларству, живинарству и козарству- каже Драгован Павловић из Бајине Баште.
Тексдт и фото: М.Андрић