Бајина Башта – Предавање за пчеларе три удружења

Pcelari na predavawu-Pcelari na predavawu-

У организацији Канцеларије за пољопривреду  Општинске управе Бајине Баште, на иницијативу удружења бајинобаштанских пчелара  Полен, Оморика и  Тара, 6. октобра одржано је предавање за чланове из та три удружења. Предавач је био др професор Горан Мирјанић, предавач предмета пчеларство на Пољопривредном факултету при Универзитету  из Бања Луке.

Основна тема предавања била је везана за прихрану пчела током године. По завршетку предавања професор Мирјанић одговарао је и на друга питања из области пчеларства.

-Подржали смо иницијативу наших пчеларских удружења јер је врло важно да пчелари  буду што образованији и упућенији у савремене токове пчеларења.То ће им помоћи да остварују веће приносе меда по кошници, али и да науче како се добијају други пчелињи производи као што су полен, прополис и перга –каже Ана Илијашевић  руководилац Канцеларије за пољопривреду.

-Исхрана пчела је врло битна . Знају то пчелари, али многи од њих праве неопростиве грешке које доприносе слабом развоју пчелињег друштва, често и до угинућа. Опште је познато да свака кошница пред зиму треба да има  најмање 15 килограма меда. Све испод тога подлеже прихрањивању медним погачама или сирупом. При њиховом прављењу мора се испоштовати процедура. Грешке у справљању  такође неповољно утичу на прихрану пчела. Ја сам предавањем бајинобаштанским пчеларима желео да укажем на значај  и начине прихрањивања пчела. Ту тему сам обрадио и приредио за моју књигу која је недавно доживела друго,  допуњено издање – вели др професор Горан Мирјанић.

Он истиче да су последње три године биле углавном лоше за пчеларење , да су приноси меда били мали па је то довело до његовог поскупљења .. Цена багремовог и ливадског меда  креће се од 10-15 евра по килограму.

Др Мирјанић са организаторима предавања
Др Мирјанић са организаторима предавања

 – Све су прилике да ћемо имати оптималну зиму са ниским температурама, снегом и кишом што би требало да омогући земљишту да акумулира доста влаге за пролећни период.  Потребно је да не буде пролећних мразева. Уколико се ти услови испуне, пролећна паша биће добра- наглашава др Мирјанић.

Председници Удружења Оморика и Полен Раде Марјановић и Милован Зекавица истичу да су врло задовољни како је протекло предавање и најављују нова која ће допринети образовању пчелара.

Текст и фото: М.Андрић

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pin It on Pinterest