28. Дринска регата: Бајина Башта престоница регаташа

Старт 28. Дринске регатеСтарт 28. Дринске регатеСтарт 28. Дринске регате

Кад је пре  скоро 30 година кренула прва Дринска регата са неколико чамаца, мало је ко могао наслутити да ће то постати најмасовнија манифестација на води у Србији, а Бајина Башта престоница регаташа. Да јој тај назив оправдано припада показала је и последња, 28.по реду, једна није одржана због короне, Дринска регата „Бајина Башта 2022“. Данас је то најмасовнија, али и најстарија манифестација на води  и уз Сабор трубача у Гучи и новосадски Егзит  вероватно најзначајнија туристичка државна манифестација која траје неколико дана. Ти дани су карактеристични по томе што градић Бајина Башта, од око 13.000 становника. постане много већи јер у њега пристигне преко 100.000 туриста са простора екс Југославије, али и из других европских земаља.

Дринска регата 1

Интерес за Дринску регату „Бајина Башта 2022“ је био огроман. На километарској лепо уређеној стартној стази испод бране ХЕ „Бајина Башта“, половина места била је заузета још у петак вече од оних који су желели да њихова пловила  сутрадан 23. јула, крену међу првима на спуст дуг 26 километара  до циљног места на ушћу речице Рогачице у Дрину.Пошто се котизација за чамце није наплаћивала, није се могло утврдити колико је пловила и регаташа узело учешће у регати. Добри познаваоци регате сматрају да је у својеврсном карневалу на води учествовало преко 20 хиљада регаташа.

-Моје друштво из Добоја броји осам чланова. Ово нам је девети долазак. Све је овде прелепо.Та атмосфера на води је оно што нас највише привлачи – каже вођа добојске дружине  Кристијан Васиљевић.

Екипа из Добоја
Екипа из Добоја
Дружина из "Горштака"
Дружина из „Горштака“
Flkamingo-
Фламинго
Новосадска дружина
Новосадска дружина

Међу хиљадама регаташа били су и они из бајинобаштанског предузећа Горштак које има своје производне капацитете у Бранешком пољу.

-Учествујемо на Дринској регати „Бајина Башта“ 17 година. Сваки пут нам је лепо. Овај пут ту је наших 75 радника- вели Гаврило Тешић.

Из Новог Сада стигао је већи број регаташа, али и из других војвођанских места. Једно друштво предводио је Лука Аламовић.

-Има код нас регата на Дунаву и Тиси, али ми волимо да дођемо овде јер је Дрина бисер река- истиче Аламовић.

Међу атрактивнијим дружинама била је она коју је предводио Мирослав Симић.

-Дали смо јој име Фламинго. Друштво је чинило двадесетак садашњих и бивших спортиста са лепшим половинама- Провод је био изванредан- каже Симић.

Удружење Дрински сплавари из Бадовинаца  је учесник Дринске регате у последње 23 године. Сваки пут предводи их Милан Игњатовић.

Организатор бајинобаштанске регате  ТО Тара-Дрина“ и покровитељ општина Бајина Башта овај пут нису ангажовали трубаче, али се неочекивано појавио оркестар Ратка Куртића из Врања.

-Видели смо на телевизији како изгледа регата у Бајиној Башти па смо одлучили да дођемо без позива. Нисмо се покајали. Било је лепо, а нешто смо и зарадили- рече вође оркестра Ратко Куртић.

Трубачи из Врања
Трубачи из Врања
Бадовинци
Бадовинци

У склопу четвородневне манифестације Дринска регата „ Бајина Башта“ од 20-23. јула  било је , осим спуста Дрином и других садржаја. Све време на Тргу “ Душана Јерковића“ трајао је Сајам сувенира, домаће радиности, меда и ракије. На истом месту приређивани су програми за децу.У Перућцу је одржано такмичење у припремању рибље чорбе. а у граду дефиле возила популарних „буба“. На излетишту Рача одржан је концерт Аце Лукаса и Жељка Васића. У оквиру Мост феста публици ће се представити Рибља чорба и Партибрејкерси.

ВАЉЕВСКА ЧОРБА НАЈУКУСНИЈА

По 14. пут  у оквиру Дринске регате, одржано је такмичење у Перућцу  у кувању рибље чорбе. Такмичило се двадесетак екипа. Жири је прво место доделио дружини из Ваљева, друго екипи  „Беба и другар“ из Перућца, треће друштву  “ Малишевац на води“ из Бесеровине, Такмичење су заједнички организовали МЗ  Перућац и ТО Тара-Дрина. Помоћ је пружила и ТО Драгачево из Гуче.

ЂУКА ОТВОРИО РЕГАТУ

Djuka otvara regatu (1)

Ранијих година био је обичај да регату отвори  у 11 часова и да знак за њен старт неко од министара, председника општине, директора Туристичке организације…Ове године учинио је то хармоникаш Милош Ђукић Ђука, човек задужен за разглас на регати.

-Било је 11 часова, а нико се није појавио да отвори регату. Самоиницијативно сам то ја учинио. Кажу није било лоше- вели Милош Ђукић.

СЕДАМ СПЛАВОВА

На челу регате и овај пут били су сплавови који подсећају на некадашње сплаварење Дрином . На једном од њих била је делегатција из Туниса са амбасадором те земље у Србији.

Права атракција био је сплав реномиране београдске фирме „Арпел“ браће  Дејана и Љубана Читаковића.

Арпел

-Ми смо Рогачичани , а волимо да кажемо да смо на привременом раду у Београду. Не заборављамо завичај. Овде смо сваке године. Са нама су наши другари из Ужица, Рогачице и Београда. Камионом довучемо сплав и на њему монтирамо  изузетно јако озвучење попут оног које се користи  у наступу најеминентнијих европских музичких група – каже Дејан Читаковић.

Текст и фото: М.Андрић

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pin It on Pinterest