Репортажа : Марјановићи први професионални пчелари

Rade Marjanovic na svom pcelinjaku u DubravamaРаде Марјановић у свом пчелињаку у ДубравамаRade Marjanovic na svom pcelinjaku u Dubravama

Први професионални пчелар са подручја општине Бајина Башта Раде Марјановић потиче из ковачке породице са Таре из села Растишта. Отац га је планирао да наследи његов ковачки занат. У почетку се чинило да ће тако бити, али се убрзо показало да од тога нема ништа. Високог, лепог момчића неодољиво је привукла гитара. Постао је добар гитариста и отиснуо се са музичарима у свирачке послове. Пре 25 година и гитари је рекао збогом и почео да се бави пчеларством.

Rade Marjanovic pregleda kosnice

– Почео сам са три кошнице и полако повећавао њихов број. Уз то, читао сам пчеларску литературу, посећивао семинаре, слушао предавања врсних пчелара , професора и доктора пчеларства. Стално сам експериментисао и стицао искуство. Тако се десило да ми пчеларство постане једино занимање. Постао сам професионални пчелар са 100 кошница. Осим меда, производим полен, прополис и матице.-каже Раде Марјановић.

Danijel Marjanovic
Очевим стопама кренуо и син Данијел

 

За непуне три деценије постао је један од најпознатијих пчелара у Србији и прави мајстор за производњу матица. Уједно је повећавао број кошница. Сада их има 260 у свом власништву, а у ортаклуку са једним пријатељем  брине се о још 300 пчелињих друштава.

 

Раде је био председник Пчеларског удружења  Полен из Бајине Баште. Потом је основао ново удружење Оморику са циљем да окупи пчеларе који желе да се баве професионално и полупрофесинално пчеларством.

– Примењујем селеће пчеларење. Кад год могу део кошница терам у Банат где пчеле користе пашу уљане репице. После тога селим их на багремову пашу  у околини Бајине Баште.  По њеном завршетку, део кошница терам на ливадску пашу на Тари, а део на сунцокретову пашу у Банату. Што се тиче матица, годишње их произведем од 2-3 хиљаде комада и опет не могу да подмирим све купце који би хтели да их набаве од мене – вели Раде Марјановић.

Радовим стопама кренуо је и и син Данијел. Он има пчелињак са 250 кошница.

– Нисам могао да се запослим, па сам одлучио да и ја професинално се бавим пчеларством. Намеравам да проширим пчелињак за још 200 кошница и да почнем са контејнерским пчеларењем. За сада матице производим за себе-каже Данијел Марјановић.

                                                             КОМШИЈА ПРОИЗВОДИ ОРГАНСКИ МЕД

Rade Marjanovic i Milos Jovanovic
Раде Марјановић и Милош Јовановић

Марјановићи су први професионални пчелари у бајинобаштанском крају, а њихов комшија из Растишта,  шумар Милош Јовановић,  је први који је пре неколико година се определио за органску производњу меда на Тари са 40 кошница. Класичним пчеларењем се бави његов син Марко са 60 кошница.

-Органска производња меда је захтевнија, али је цена таквог меда на тржишту скупља и до 30 посто. Радимо на заштити географског порекла меда са Таре па ће и то утицати да му цена буде још већа. Имам добру сарадњу са комшијама,  професионалним пчеларима Радом и Данијелом Марјановићем-каже Милош Јовановић.

                                                                                                                  Текст и фото: М.Андрић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pin It on Pinterest