Након 80 година – репринт издање: Споменица мајке Јелисавке

јелисавка рајаковић - књигарајаковић - књига

У издању Штампарије „Stefan Co“ недавно је изашла необична књига „Наша мајка“, споменица посвећена Јелисавки – Јелки Рајаковић (1865 – 1939).

То је заправо поновљено – репринт издање књиге која је први пут штампана 1940. године, поводом обележавања годишњице Јелкине смрти, а приредили су је и написали њени потомци, пријатељи и поштоваоци познате породице Рајаковић, који су тиме желели да се „одуже својој захвалној успомени на њу, и да многобројним поштоваоцима њене успомене, којима је ова споменица искључиво намењена, причине задовољство што ће га наћи у благом спомену на један живот испуњен добротом и милосрђем“.

JelkaRajakovic
Јелисавка-Јелка Рајаковић

Јелисавка – Јелка Рајаковић је била кћи Панте Јовановића, трговца грађом из Јагоштице и супруга Милића Рајаковића из Перућца, још познатијег трговца из Перућца. Милић је рано умро, а Јелка је остала сама и подизала дванаесторо деце (Љубомир, Љубица, Милорад, Наталија, Милоје, Милица, Милан, Миленка, Милош, Михајло, Јулка и Миша). Успела је сама да подигне децу и да сачува имање, стружницу и воденицу. Њен син Милоје био је народни посланик, који је под њеним утицајем дао да се  изгради  школа у Јагоштици. Син Милан је био председник општине у Смедереву, Миленко свештеник и архијерејски намесник ужички, Милорад и Милош познати трговци… Неки од њих су у Другом светском рату доживели трагичну судбину, били су оптужени и осуђени као сарадници окупатора, па им је и имовина конфискована.

Kuca Rajakovica u Perucc
Кућа Рајаковића у Перућцу

Књига је занимљива јер нам даје аутентична сазнања о породичној историји Рајаковића, кроз животопис Јелисавке Рајаковић, од њеног детињства у Јагоштици и мајчинске бриге, упорности и борбе са животним недаћама, па све до смрти у априлу 1939. године. Ту су и необично занимљиве анегдоте из Јелкиног живота у Перућцу, а на крају и посмртни говори на њеној сахрани. Надахнуто и инспиративно су говорили: Ранко Спахић, учитељ из Перућца, Милорад Ђорђевић, свештеник, Стеван М. Јојић, архијерејски намесник из Б. Баште и Милорад Алексић, школ. надзорник у пензији.

 

О. Додић

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pin It on Pinterest